Paszport covidowy - czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy - czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy obecnie jest uznawany prawie we wszystkich państwach, nie obowiązuje jedynie na terenie państw członkowskich UE i z założenia od wakacji 2021 r. ułatwia podróże w czasie pandemii COVID-19.

 

Czym jest paszport covidowy, kto może go otrzymać i w jaki sposób? Jakie dane zawiera i dlaczego warto go uzyskać?

 

Czym jest Paszport Covidowy?

Certyfikat ma format cyfrowy lub papierowy. Jest wydawany nieodpłatnie. Jest "bezpieczny" i "zabezpieczony" w taki sposób, że nie da się go podrobić. Zawiera podstawowe i niezbędne informacje: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca, a także unikalny identyfikator. Jego najważniejszym elementem jest kod QR, w którym zawarte są informacje na temat właściciela oraz jego statusu.

 

Kod QR zawarty w certyfikacie jest dowodem na to, że dana osoba:

  • została zaszczepiona przeciwko Covid-19 (zaświadczenie o szczepieniu) będą wydawane wszystkim zaszczepionym, niezależnie od rodzaju szczepionki przeciw COVID-19)
  • przeszła infekcję COVID-19 i ma status ozdrowieńca
  • ma ujemny wynik testu na koronawirusa

Paszport jest wydawany w języku narodowym oraz po angielsku.

 

Korzyści dla użytkownika

Certyfikat jest honorowany w większości krajów, a jego posiadacze będą mogli poruszać się w taki sposób, jak obywatele tych krajów.  

Warto wiedzieć, że paszport covidowy ułatwia podróże w obrębie Unii oraz pozostałej części świata, nie jest jednak ich warunkiem. Osoby bez takiego zaświadczenia nadal będą mogły podróżować na warunkach określonych przez poszczególne państwa. UWAGA! W tej sytuacji kluczowe jest każdorazowe zapoznanie się z warunkami wjazdu i pobytu w danym kraju, wymaganymi dodatkowymi testami itp.

 

Jak go uzyskać?

Paszport covidowy jest dostępny w dwóch wersjach: cyfrowej, którą można przechowywać na urządzeniu mobilnym lub papierowej. W obu wersjach jest indywidualny kod QR oraz pieczęć (podpis cyfrowy) potwierdzająca autentyczność dokumentu.

Dokument w wersji cyfrowej można pobrać np. z Internetowego Konta Pacjenta.

 

W praktyce - jak działa paszport covidowy?

Z założenia zawarty w  certyfikacje kod cyfrowy jest skanowany w trakcie kontroli na granicy lub na lotnisku. Urzędnik sprawdza nie tylko zawarty w kodzie status posiadacza takiego zaświadczenia (to, czy jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub chorował na COVID-19), lecz również ważność podpisu cyfrowego, w tym to, czy widnieje on w oficjalnej bezpiecznej bazie danych (co potwierdzi autentyczność zaświadczenia).

Urzędnik sprawdzający te dane nie ma dostępu do wrażliwych informacji na temat użytkownika, będzie mógł jedynie zweryfikować autentyczność i ważność zaświadczenia.

 


Proszę czekać ...